Alanyagroup.com: Antalya Gezilecek Yerler

“Attalos Yurdu” anlamına mevrut Antalya, II. Attalos tarafından kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir süre bağımsız milletvekili halde bulunan site, çabucak ardından korsanların eline esbaktir. M.Ö. 77’bile Başbuğ Servilius Isauricus tarafından Roma topraklarına sertlmış ve M.Ö. 67’bile Pompeius’un donanmasına üs olmuştur. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı görüşme etmesi ile şehrin vürutmesi esenlanmıştır. Bizans egemenliği sırasında piskoposluk merkezi olan site, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve koca bir gelişme göstermiştir. Yapılan arkeolojik haklara bakarak Antalya ve çevresinde, hasetmüzden 40 bin sene önce dahi insanların yaneşeliığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en oflaz yeridir” söylediği şehre gnaşiyoruz şimdi sizi. Her sene milyonlarca durağan ve yabancı turiste aile sahipliği karşılayıcı Antalya, tarihi ve kültürel turizme rağbet duyanlar midein tam bir turizm cenneti! Gün boyunca dayanıklı çok medeniyete aile sahipliği karşılayıcı bu nadide site, parafin bayraklı plajları ile bile berenarı pop. Antika kentleri, kendine has lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden oflaz 13 yeri sizin midein listeledik. şayet siz bile yaz tatili midein bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız gezi çekimınıza bu yerleri eklemenizi salık ediyoruz. İşte birbirinden şatır Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi kontralayacak ilk makam Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile birlikte hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, ardından belirli bir süre korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin ardından bölgede makam kayran surlar genişletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Yeniden bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı görüşme etmiş ve Antalya’nın pop Üç Kapıları yapım edilmiş. Sırf sokaklarını gezmenin üstelik çok şatır olduğu Kaleiçi, tarihi dokular arasında gezmekten rahat alanlar midein adeta biçbilimselş kaftan. Yürüyüş rotanızda karşınıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuki izleri ile tarihe sefer edebilir ve tarz kenarlarındaki hediyelik eşya dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her sene durağan ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi muvaffakiyetyor. Antalya’nın Kemer ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda makam kayran katıksız tül kaynağından binlerce senedir çıdem alevler esbak Yunan Mitolojisi’ne bakarak farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye bakarak, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde ahii Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyen” anlamına mevrut Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan sürülen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Namına sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline üzücür ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında yaşayan arslan sarrafiyelı, keçi gövdeli, uzun hayvan kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile sefermaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile cenkleşmek midein yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı kavuşum yedi gömlek dibine gönderir. Lakin Chimera gömüldüğü kavuşum 7 gömlek şeşndan alevler saçtıynet devam fiyat. Anadolu’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye bakarak hala yanan alevler, Chimera’nın kavuşum yedi gömlek dibinden fışkıran alevleridir. Öte yandan Bellerophontes’in zaferini kutlulamak midein Olympos’da bir yarış dizgi edilir. Atletler Chimera’nin hırsiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Böylece, hasetmüzde hala devam eden Olimpiyat Oyunları’nın Anadolu’daki ilk örneğine şahitlik edilmiş olabilir.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Zamanı Saat Kulesi şehrin tam göbeğinde makam düzenır. Zamanı kule, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm tarafından armağan edilmiştir. II. Kulülhamit’in kara tahta çıkışının 25. seneı anısına Said Paşa tarafından yapmış oldurılan Saat Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye bakan burçlarında makam düzenır. Antalya Saat Kulesi`nin zeminden kıran noktasına ulaşan yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. Kadim zamanlarda baştan sona eloğlu imalı dövme demirden bir saat mekanizmasına malik olan kulenin saati 1974 senesinde tekrar bileğiştirilmiştir. Kadim saat mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir ermiş kabartmasının makam aldığı bir çan kalmıştır. Saat Kulesinin şimal semtında ise çıkıntı halinde bir güçlü makam düzenır. Bu demirin işlevi ise idam cezası edilen kişileri güneş boyu çecik teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin tutarlı kısımlarında makam düzenıyor. Aya Yorgi diğer ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda konstrüksiyonldığı oranlama edilen kilise Bizans dönemine ilişkin. Zamanı konstrüksiyonnın dini açıdan önemi zaitnca piskoposluk haline getirilmiş. Kale sınırlarında Yığınçuklulara ilişkin olmayan bir numara yapıt olmasının yerı esna Alanya’nın Türk-İslam dönemi öncesinden hasetmüze ulaşan nadir konstrüksiyonlarından biridir. Ana özelliği hala korunan kilise içinde tahrip olan fresk izlerine rastlamak kabil. Kilise hasetmüzde bir tamam halinde saye şeşna alınmıştır.

Antalya alanya transfer

alanya boat tour