Alanyagroup.com: Antalya Gezilecek Yerler

“Attalos Yurdu” manaına mevrut Antalya, II. Attalos tarafından kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir müddet mutlak halde mevcut şehir, sadece peşi sıra korsanların eline düntir. M.Ö. 77’bile Bey Servilius Isauricus tarafından Roma topraklarına zalimlmış ve M.Ö. 67’bile Pompeius’un donanmasına üs olmuştur. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı görüşme etmesi ile şehrin gelişmesi esenlanmıştır. Bizans egemenliği esnasında piskoposluk merkezi olan şehir, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve eke bir evolüsyon göstermiştir. Yapılan arkeolojik haklara bakılırsa Antalya ve çevresinde, günümüzden 40 bin yıl önce dahi insanların yasevimliığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en anlı şanlı yeridir” söylediği şehre gnaşiyoruz şimdi sizi. Her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turiste ev bark sahipliği yaratıcı Antalya, tarihi ve kültürel turizme taalluk duyanlar bağırsakin tam bir turizm cenneti! Gün süresince dayanıklı çok medeniyete ev bark sahipliği yaratıcı bu nadide şehir, parafin bayraklı plajları ile bile oldukça popüler. Antik kentleri, kendine katışıksız lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden anlı şanlı 13 yeri sizin bağırsakin listeledik. şayet siz bile yaz tatili bağırsakin bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız gezi tasarınıza bu yerleri eklemenizi salık ediyoruz. İşte birbirinden şatır Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi muhaliflayacak ilk iz Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile bile hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, peşi sıra belli bir müddet korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin peşi sıra bölgede iz vadi surlar koskocamanletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Gene bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı görüşme etmiş ve Antalya’nın popüler Üç Bapları düz yazı edilmiş. Yalnız sokaklarını gezmenin dahi çok şatır olduğu Kaleiçi, tarihi dokular arasında gezmekten hava alanlar bağırsakin adeta biçbilimselş kaftan. Yürüyüş rotanızda rağmenıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuklu izleri ile tarihe yolculuk edebilir ve sırat kenarlarındaki hediyelik kayıt dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her yıl yerli ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi başarıyor. Antalya’nın Tümsekli ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda iz vadi tabii tül deposundan binlerce senedir çısoy alevler müzelik Yunan Mitolojisi’ne bakılırsa farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye bakılırsa, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde karındaşi Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyici” manaına mevrut Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan sürülen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Kendisine sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline yarar ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında canlı kükremek başlangıçlı, keçi gövdeli, yılan kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile sefermaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile cenkleşmek bağırsakin yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı yerin yedi karşı dibine gönderir. Ama Chimera gömüldüğü yerin 7 karşı şeşndan alevler saçcevher devam paha. Anadolu’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye bakılırsa hala yanan alevler, Chimera’nın yerin yedi karşı dibinden fışkıyı alevleridir. Öte yandan Bellerophontes’in zaferini tesit etmek bağırsakin Olympos’da bir yarış sıralama edilir. Atletler Chimera’nin odiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Böylece, günümüzde hala devam eden Olimpiyat Oyunları’nın Anadolu’daki ilk örneğine şahitlik edilmiş olur.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Tarihi Zaman Kulesi şehrin tam göbeğinde iz tuzakır. Tarihi cihannüma, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm tarafından armağan edilmiştir. II. Abdülhamit’in kara tahta çıkışının 25. yılı anısına Said Ağırbaşlı tarafından yaptırılan Zaman Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye nazır burçlarında iz tuzakır. Antalya Zaman Kulesi`nin zeminden kıran noktasına vasıl yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. Esbak zamanlarda tamamen oba konstrüksiyonı dövme demirden bir saat mekanizmasına ehil olan kulenin saati 1974 senesinde tekrar bileğişlemtirilmiştir. Esbak saat mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir aziz kabartmasının iz aldığı bir çan kalmıştır. Zaman Kulesinin yıldız yakaında ise çıkıntı halinde bir sert iz tuzakır. Bu demirin işlemlevi ise ölüm cezası edilen kişgelecek çağ boyu bölüt teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin ılımlı aksamında iz tuzakıyor. Taban Yorgi öbür ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda binaldığı tahmin edilen kilise Bizans dönemine ilişkin. Tarihi binanın dini açıdan önemi zaitnca piskoposluk haline getirilmiş. Kale sınırlarında Baskınçuklulara ilişkin sıfır tek eser olmasının kanatı nöbet Alanya’nın Türk-İslam devri öncesinden günümüze vasıl nadir binalarından biridir. Temel özelliği hala korunan kilise içinde tahrip olan fresk izlerine rastlamak mümkün. Kilise günümüzde bir tam halinde muhafaza şeşna münfailtır.

Alanya transfer

Gazipaşa Transfer